39.díl Cenové Patterny 2 – 1,2,3 pattern

V dnešním 39. díle z Deníku Binárníka se opět zaměříme na základní cenové patterny, které bychom měli umět v obchodním grafu rozpoznat a především využít. V minulém díle jsme se zaobírali podrobněji problematikou rozpoznání základních cenových patternů na trhu. Nyní bychom upřesnili možnosti jednoho z nezákladnějších tříbodových patternů – 1,2,3 pattern.

Cenové patterny – 1,2,3 pattern

Nejzákladnějším přístupem pro vyhledávání patternu v cenovém grafu je tříbodová metoda. Na následujícím ilustračním obrázku můžete vidět, jak tyto dva cenové patterny lze v obchodním grafu vyhledávat.
První pattern představuje typický korekční pohyb ceny v uptrendu. Druhý pattern je reakcí na falešné průrazy, které jsme diskutovali již v minulých dílech z deníku binárníka. Není tak častý jako první pattern, je ovšem dobré jej v grafu poznat a dobře vyhodnotit. Typickou situací může být již zmíněná konvergence (sbíhavost) na ukazateli Stochastic, kdy úroveň Stochasticu v bodě C (tedy při falešném cenovém průrazu)  dosahuje menší hodnoty než v bodě A, což je v rozporu s chováním ceny, která naopak dosahuje v bodě C ještě větší minimum.

Třibodové cenové patterny princip
image-1

Tříbodové patterny - obchodní graf Tříbodové patterny v obchodním grafuTříbodové patterny - obchodní graf2

Velmi zajímavé je využití těchto základních cenových patternů společně s Fibonacciho liniemi. Můžeme tak využít základní tříbodový pattern k naskočení do majoritního trendu a zároveň můžeme efektivně vyhledávat korekce v trendovém pohybu ceny a tedy profitovat i s investic proti hlavnímu trendu. Princip můžete vidět ve schematickém obrázku níže. Rozhodující je pro nás utvoření výše uvedeného patternu pomocí tříbodové metody. V bodě B uvažujeme podle Fibonacciho linie hodnotu 100, další cesta ceny resp. korekce do bodu C nemusí nutně splňovat odraz od linie 61,8. Je to ovšem pro nás vodítko, že trh má tendenci respektovat fibonacciho linie a může tedy doopravdy v budoucnu dojít k další korekci na vyšší silné úrovni. Touto úrovní je myšlena např. ta právě vyznačená v obrázku a to úroveň 161,8. V této oblasti následně předpokládáme, že trh se nachází v překoupeném pásmu a cena může provést korekci směrem dolů. Samozřejmě nikdy není vyloučeno, že právě tato oblast spustí nejen cenovou korekci, ale může rovnou nastartovat dlouhodobější pokles ceny dolů. Rozhodující je vždy časové rozlišení, na kterém tyto patterny pozorujete, např. na M5 určitě nepoznáte obrat k dlouhodobějšímu trendu na trhu přes den, rovněž na H4 se primárně nebudeme orientovat pro investování na krátkodobé opce. Vždy je tedy třeba přizpůsobit vyhledávání patternu i délce svých investic.

Využití patternu s Fibonacciho úrovněnmi
image-2

Tříbodový pattern v kombinací s Fibonacciho úrovněmi

Podívejme se teď na praktický příklad vyhledávání bodu D v obchodním grafu. Máme k dispozici obchodní graf GBP/JPY v časovém rozlišení M5. Po zanesení Fibonacciho úrovní ve smyslu obrázku výše dostáváme na úrovni 161,8 perfektní signál pro vstup do sestupné korekční pozice. Pokud si zvětšíme časové rozlišená grafu např. na M15 či M30, vidíme, že se doopravdy jednalo o korekční sestup v jinak celkově rostoucím trendu na trhu.

Praktické využití patternu s Fibonacciho úrovněmi
image-3

Praktické využití patternu s Fibonacciho úrovněmi

Žádný komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 × one =