41. PIN BAR svíce a její využití

Problematika obchodování binární opce s pomocí PIN BAR svíce byla již několikrát v Deníku Binárníka zmíněna. Dobře využitý PIN BAR může přinést obchodníkovi nemalý zisk při investování. Je třeba se však vyvarovat situacím, kdy se PIN BAR svíce utváří pouze jako důsledek pokračujícího trendu na trhu a důsledkem tedy není skutečná dlouhodobější cenová reverze.

Využití PIN BAR svíce

Samotný PIN BAR patří mezi základní obchodní signály price action tradingu. Lze jej využívat na rozmanitých časových rozlišeních či různých podkladových aktivech. Samotná detekce PIN BAR svíce není nijak náročná a dá se říci, že ji zvládné i teprve začinající obchodník s binárními opcemi. Co je ovšem na této problematice daleko náročnější, je správné využití PIN BAR svíce a tedy kýžené rozhodnutí, zda se PIN BAR utvořil zrovna v té části trhu, kde by mohl být užitečným reverzním signálem. Na tyto otázky a mnoho dalšího se budeme snažit společně nalézt odpovědi v následujícím díle z Deníku Binárníka.

Chyby při obchodování PIN BAR svíce

Hlavní chyby, kterých se většina obchodníků při obchodování PIN BAR svíce dopouští, můžeme rozčlenit do následujících položek:

  • Obchodování domnělé PIN BAR svíce, která nesplňuje základní kriteria pro správně utvořenou PIN BAR svíci, kritéria lze nalézt níže.
  • Obchodování PIN BAR svíce na nesprávném místě v trhu
  • PIN BAR svíce svým knotem nepřesahuje výrazněji předchozí svíce (knoty ani těla)

Správný tvar PIN BAR svíce

Obvyklé poznávací znaky pro správný tvar PIN BAR svíce jsou známé a velmi dobře nám poslouží pro základní selekci těchto svící v obchodním grafu:

  • Tělo PIN BAR svíce se otevírá a uzavírá v předchozí svíčce.
  • Délka knotu PIN BAR svíce je minimálně trojnásobná vůči tělu svíčky
  • Knot PIN BAR svíce v nejlepším případě přesahuje svou délkou ostatní knoty předchozích utvořených svíček

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že se jedná o velmi jednoduchou a jasně stanovenou problematiku.  Klíčovým faktorem je však správně použití PIN BAR svíce. Velkou „nápovědou“ je pro nás utvoření PIN BAR svíce v oblasti některé z důležitých úrovní. Může to být silný support či resistence, tedy místo, kde se cena s jistou pravidelností dostává a dochází zde k odrazu. Může to být rovněž pivotní úroveň i některá ze zajímavějších Fibonacciho úrovní 61,8 či 161,8 apod. Rovněž lze využít již několikrát prezentovaný nástroj sell_fibo_zone, který je schopen na trhu stanovit pomyslné pásmo přeprodaného a překoupeného trhu.

Dalším důležitým aspektem je rovněž sledovat utváření samotné PIN BAR svíce. Pokud vidíme, že by se nám např. u resistentní úrovně mohla cena odrazit směrem dolů, je důležité, aby tvorbě medvědího PIN BARU předcházel cenový růst a až poté pokles ceny, který vytvoří úzké tělo svíčky a dlouhý horní knot.

pin bar svíce: pinbar2
image-1

Situace s využitím PIN BAR svíce + falešné signály

Názorně si nyní ukážeme i situaci, kdy nelze vytvořený medvědí PIN BAR považovat za impuls k obratu ceny směrem dolů. Typické jsou situace, kdy se  medvědí PIN BAR vytvoří před blížícím se cenovým dnem a dává tak obchodníkovi falešnou naději na pokles ceny na trhu. Většinou je tomu však naopak a jedná se spíše o impuls budoucího odrazu trhu ode dna. 

pinbar
image-2

Typické situace vytváření falešných PIN BAR svíček.

Rovněž lze analogicky poznat falešné PIN BARY pro odraz ceny směrem nahoru. Velmi známé jsou situace, kdy se na vrcholu resistentní linie objeví PIN BAR svíce typické pro vzestupný obrat ceny. Jsou to PIN BAR svíce s dlouhým spodním knotem a rovněž úzkým tělem. Výsledkem je ovšem jen pravidelně dorůstající cena k resistenci a náznak toho, že cena postupně slábne a trh se chystá k obratu. Rovněž PIN BAR svíce utvořené na trhu, který tvoří již delší dobu poměrně dlouhé knoty i na ostatních svíčkách, nemusí naznačovat znatelný obrat ceny. Některé ze zajímavých situací si společně ukážeme na následujícím videu, kde jsme obchodovali s brokerem TopOption.

 

2 komentáře
  1. Mocca
    • CZTrader Martin

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

seventeen − thirteen =