Regulovaný broker opce?

Poměrně častá otázka, která se vyskytuje v našem diskuzním fóru, skupině i v e-mailových dotazech, se týká regulace brokerů na binární opce a s tím spojená jejich spolehlivost apod. Začněme tedy hezky popořadě. Každý broker, který má zájem na tom, aby na trhu s obchodováním binárních opcí vystupoval jako solidní provozovatel obchodních služeb, může podstoupit proces regulace, kdy do jeho účetnictví a finančního přehledu může nahlížet regulační úřad dané země, kde broker sídlí. Takto se stane regulovaný broker lépe kontrolovatelný. Zároveň tak získává oficiální povolení provozovat své služby na daném území. V dalších zemích, kde broker své služby poskytuje tzv. přeprodává, je většinou udělena regulačním úřadem dané země notifikace pro poskytování přeshraničních služeb. Nejčastějším sídlem většiny brokerů, nejen na binární opce, jsou danově výhodnější lokality, jako je Kypr, Gibraltar apod. Dohlížečím úřadem resp. regulující finanční úřad pro Kypr je CySEC. Gibraltar patří pod vlastnictví Velké Británie a většina brokerů sídlících právě v této lokalitě podléhá regulaci regulačního úřadu Velké Británie, který známe pod zkratkou  FCA (Financial Conduct Authority). Obě dvě výše vyjmenované regulační instituce vydávají rovněž pravidelné informační zprávy o nových či stávajících brokerech, kteří se dopustili podvodného jednání, případně se falešně zaštiťují regulací, která jim nebyla udělena. Uváděni jsou rovněž brokeři, kteří nemají povolení od příslušného úřadu poskytovat investiční služby a i přesto je nabízejí na daném území.

Regulovaný broker

Velká část začínajících obchodníků při hledání vhodného brokera nezjišťuje ani jeho regulaci. Další nezanedbatelná skupina automaticky považuje regulovaného brokera za spolehlivého. Je potřeba zdůraznit, že regulací se nestává daný broker automaticky více spolehlivým. Musíme brát v potaz i také brokerovu minulost a dosavadní zkušenosti obchodníků, kteří s ním aktivně obchodují či obchodovali. V poslední době se např. od manažerů Zoomtrader objevují informace o tom, že dojde k regulaci CySEC tohoto brokera (informace od obchodnice Dany). Obecná celosvětová nedůvěra v tohoto brokera však nemůže být zapomenuta pouze na základě regulace. Tímto se nám potvrzuje výše uvedené. Broker si svou dobrou reputaci nezískává jen certifikací, ale také dlouhodobějším spolehlivým fungováním.

Nezřídka jsou známé případy, kdy broker, i když byl regulovaný, nedodržoval podmínky stanovené daným regulačním úřadem. Za všechny uveďme velmi často opakované prohřešky vůči vázanosti bonusu od brokera na klientský účet. CySEC nedovoluje vázat bonus udělený brokerem k vkladu klienta na obchodním účtu u brokera. Klient tedy smí volně disponovat se svými prostředky i v případě, že přijme bonus. Zároveň je nutné si uvědomit, že připsáním bonusu a následným výběrem vkladu ze strany klienta může dojít k opětnému odebrání bonusu. Není však dovoleno spojovat bonus s vkladem klienta a bránit mu v jeho výběru.

Výhodou regulace daného brokera je ovšem možnost dovolat se svých práv. Pokud si vyberete regulovaného brokera a dostanete se do situace, kdy Vám budou neoprávněně vázány Vaše vklady či dojde k jiným nepravostem jako cenové manipulaci apod., můžete podat oznámení na regulační úřad s návrhem na prošetření této záležitosti. Je tedy dobré vědět, co musí regulovaný broker dané země dodržovat a nenechat se zviklat naučenými větami manažera, že bonus Vás zavazuje k tomu, že nesmíte vybrat svůj vklad apod.


Seznam regulačních institucí v jednotlivých zemích je následující:

Australia – Australian Securities and Investments Commission – http://www.asic.gov.au/

Canada – Investment Industry Regulatory Organization of Canada (IIROC) – http://www.iiroc.ca/

Cyprus – Cyprus Securities and Exchange Commission – http://www.cysec.gov.cy/

Czech Republic – Czech National Bank (CNB) – http://www.cnb.cz/en/

Denmark – Finanstilsynet (The Danish FSA) – http://www.finanstilsynet.dk/da/

France – Banque de France (BDF) – http://www.acpr.banque-france.fr/

Germany – Bundesanstalt fur Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin) – http://www.bafin.de/EN/

Hungary – Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) – http://www.pszaf.hu/en/

Italy – Commissione Nazionale per le Società e la Borsa (CONSOB) – http://www.consob.it/

Japan – Financial Services Agency – http://www.fsa.go.jp/en/

Malaysia – Securities Commission of Malaysia – http://www.sc.com.my

Netherlands – Netherlands Authority for the Financial Markets (AFM) – http://www.afm.nl/

Singapore – Monetary Authority of Singapore – http://www.mas.gov.sg/

Spain – Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) – http://www.cnmv.es/

Slovakia – National Bank of Slovakia (NBS) – http://www.nbs.sk/

South Africa – Financial Services Board (FSB) – http://www.fsb.co.za/

Sweden – Finansinspektionen (FI) – http://www.fi.se/

United Kingdom – Financial Conduct Authority (FCA) – http://www.fsa.gov.uk

United States – U.S. Commodity Futures Trading Commission – http://www.cftc.gov

informace o investiční společnosti SafeCap Investments, regulovaný broker
image-1

Zjištění notifikace brokera pro poskytování služeb v ČR

Žádný komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

16 − 7 =