Price Action – další přístupy

PRICE ACTION DALŠÍ PŘÍSTUPY

V dalším díle z deníku binárníka se zaměříme na další zajímavé přístupy při obchodování pomocí přístupu price action. V tomto případě se na tvorbě obsahu podílel Petr, který sepsal zajímavé momenty na trhu resp. chování ceny, které lze využít pro vyhledávání  investičních vstupů. Sepsaná problematika vychází z poznatků, které se snaží propagovat obchodní skupina czechwealth v čele s p. Turkem. Publikování obsahu je podmíněno svolením ze strany autorů a není v žádném případě dovoleno kopírovat tento materiál a označovat jej za původní dílo. Petrovi samozřejmě patří velké díky za snahu a ochotu se podělit o zajímavé přístupy price action, které sám testuje.

123 Gap

Formaci 123 Gap tvoří 3 svíčky, které (v pohybu nahoru) mají mezi high (high= maximální cena na svíčce) první svíčky a low (low= minimální cena na svíčce) třetí svíčky mezeru. Linie vytyčující gap tvoří S/R (support či rezistenci). Tento gap bude někdy v budoucnu zaplněn, základní strategie je však očekávat od našich S/R zón odrazy (první je nejsilnější). Dobré je, když je prostřední svíčka ta nejdelší. Častěji také funguje (v pohybu nahoru) lépe high první svíčky, od které přišlo momentum toho rapidního nárůstu.

Tato formace price action funguje na všech časových rámcích a na všech trzích. Nejvíce se využívá na denních grafech. Při užití na binárních opcích můžeme u těchto linií z denního grafu vyčkávat a hledat příležitosti na nižších časových rámcích, nebo tuto formaci hledat přímo na nižších časových rámcích (M30 i jiných).

Na obrázku níže jsou zakresleny tři 123Gapy (gap = trhlina, mezera v cenové návaznosti svíček) na M30 TF, EURUSD. Lze si všimnout reakce ceny na těchto úrovních. Žádné S/R linie nevydrží věčně, a proto je nejlepší obchodovat první dotyk ceny této linie, další dotyky jsou rizikovější. Formace 123Gap přestává platit ve chvíli zacelení onoho gapu. Velikost gapu také ovlivňuje důležitost S/R linií.

obchodování pomocí price action
image-1

123 Gap formace

123Gap s využitím fiba

Po nalezení formace price action 123Gap natáhneme na její low a high fibo (obvykle low první svíčky a high třetí svíčky při pohybu nahoru). Na úrovních 127,2 a 161,8 (někdy se uvádí i 200) očekáváme obrat ceny. Úrovně platí na obě strany. V originále se uvažuje otočení ceny na úrovni 127,2 do 100 a z 161,8 do 100. Obchodujeme první dotyk ceny této úrovně, další dotyky jsou riskantní. Pakliže se cena téměř dotkne a udělá očekávaný pohyb, poté už si dávejte na tuto úroveň pozor a raději ji už neobchodujte.

obchodování s price action
image-2

123 Gap s využitím fibonacciho linií

Pivot High a Pivot Low

Tyto pivoty poznáte v grafu tak, že prostřední svíčka ze tří má největší high/low. Formaci tedy tvoří celkem tři svíčky, kde prostřední svíčka dosáhla nejvyšší nebo nejnižší ceny. Tyto pivotové high/low nám tvoří v grafu S/R. Pakliže nám svíčka zavře nad pivotovou high, low této svíčky tvoří support. Pakliže nám svíčka zavře pod pivotovou low, high této svíčky je support. Další možností využití těchto úrovní je s použitím fiba. Při aplikaci fiba na pivotové high a low očekáváme obrat ceny na úrovních 127,2 a 161,8. Důležitost každé pivotové high/low nám značí celkový obraz trhu. Nesnažíme se obchodovat každou formaci, ale vyhledáváme ty nejvýraznější. Na obrázku níže jsem znázornil pouze několik Pivotových High/Low. Ty samy o sobě představují S/R. Po aplikaci fiba nalezneme další důležité úrovně obratu ceny. Všimněte si, jak po průrazu první Pivotové High tvoří okolí low této svíčky silný support. Obraty u 127,2 (-27,2) z fiba jsou velmi časté.

obchodování s price action
image-3

Využití pivotních úrovní

Pivot High a Pivot Low trochu jinak

Opět nás zajímá formace třech svíček, kde prostřední svíčka disponuje nejvyšší high nebo nejnižší low. V tomto případě nás ale nezajímá ono maximum, ale najití místa obratu ceny někde mezi těmito třemi svíčkami. Obvykle se snažíme S/R kreslit tam, kde se schází alespoň 2-3 části z těchto tří svíček. Jasnější bude vše na obrázku.

  • Tato S/R zafungovala předpisově
  • Tato S/R byla atakována okamžitě, další svíčkou
  • Tato S/R byla v ranních hodinách ignorována
  • Hezká S/R, cena ji téměř dosáhla. Je otázkou, zda na ni bude cena reagovat později v budoucnu.

 Zde je potřeba dávka citu resp. „nakoukání“ grafu, kde přesně zakreslit S/R linii.

obchodování s price action
image-4

Pivotní linie trochu jinak

50% zhuštění

Jednoduše se v grafu snažíme najít zhuštění svíček kolem nějaké cenové úrovně. Na toto zhuštění poté naneseme fibo a na 50% tohoto zhuštění vedeme linie. V budoucnu po přiblížení ceny k této linii očekáváme obrat. Logika je taková, že při tvorbě zhuštění se kupily objednávky například na call, po přiblížení k této hladině opět očekáváme reakci těch stejných kupců, kteří zapříčinili předchozí růst. Obrat očekáváme přibližně na 50% předchozího zhuštění. Toto zhuštění můžeme hledat i na nižších časových rámcích.

Na obrázku níže jsem vyznačil dvě zhuštění. Zhuštění označujeme na jeho high a low.

Stejně jako při vyznačování „Pivot High a Low trochu jinak“ i zde je zapotřebí trocha citu, co považovat za zhuštění. Není nic lepšího, než si všechny strategie a přístupy otestovat sám na historických datech.

obchodování s price action
image-5

50% zhuštění

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

13 − one =