COT Report a jeho využití

Jak využít COT report při obchodování binárních opcí

Co je to COT Report?

V dnešním díle z deníku binárníka si představíme další užitečný nástroj, který nám může pomoci lépe načasovat naše investiční vstupy při obchodování binárních opcí či forexovém obchodování. Pod tajemnou zkratkou COT se skrývá označení pro The Commitment of Trader Report. Jedná se o report, který je jednou týdně (zpravidla v pátek) vydáván komisí pro evidování futures kontraktů. Označení komise je CFTC (Commodity Futures Trading Commision). Získáváme tak informace resp. přehled o otevřených majoritních futures kontraktech na trhu. Zahrnuté jsou komoditní i měnové futures. Zastoupeni jsou především velcí hráči na trhu. Původně byl COT report dělen na 3 základní obchodní skupiny (a ve většině grafů se s tímto rozdělením setkáme i nyní). V  tabulkové verzi nalezneme zde .

cot report
image-1

COT Report starší verze

Large Trader (větší instituce jako hedgovací fondy, obchodní investiční skupiny, někdy označované na starých reportech jako non-commercial) – jedná se o spekulanty v pravém slova smyslu, obchoduje se čiště pro zisk.

Commercial Hedgers – jedná se o velké korporace komerčního charakteru, které využívají komodity jako součást (potřeba pro výrobu apod.) či zdroj realizace svých zisků. Nejedná se tedy primárně o spekulanty, ale spíše tyto korporace hedgují riziko změny ceny. Obvykle toto zaznamenáme v grafu ve formě opačně držených pozic vůči large traderům.

Small Speculators – ostatní účastníci trhu

V novější variantě reportu, který se začal vydávat od července 2010, nalezneme více rozvrstvení do skupin, tabulkovou verzi nalezneme zde.

Dealer/intermediary –  pod touto skupinou si můžeme představit velké bankovní instituce či firemní společnosti, které velmi často hedguji své pozice na trhu jako zajištění proti možné ztrátě či riziku vlastního či obhospodařovaných klientů. Zisk firem se většinou odvíjí od spreadových poplatků a poplatků za služby. Tuto velkou skupinu si může jednoduše představit jako prodejní stranu trhu (sell side)

Dále tu máme v podstatě rozdělení spekulativních obchodníků na větší a menší skupiny. Jedná se tedy o nákupní stranu (buy side) předešlé výše uvedené pozice. Sem mohou patřit různé investiční fondy, které vhodným spekulováním vytvářejí zisk na penězích od svěřených klientů apod. Mohou také spekulacemi hedgovat risk samotných klientů, pokud se jedná o společnosti s aktivní účastí investujících klientů. To mohou být i naši velmi známí brokeři.

Asset manager/institutional – institucionální investoři, penzijní fondy, pojišťovny.

Leveraged funds – zajišťovací fondy a finanční manažeři spekulující na finančních trzích.

Other reportables – jiné firmy (jednotlivá menší oddělení velkých firem) a menší obchodníci

Nonreportable positions – ostatní zbylé nedůležité pozice

Nás jako „spekulativní obchodníky“ bude rovněž zajímat především pohyb spekulativních skupin na trhu. Využitelnost COT reportu samozřejmě není na krátkodobé opce ani na hodinové opce apod. Jedná se zde vždy výhledově o možný týdenní vývoj. Můžeme tedy COT report využít při delších investicích v řádu dne či dnů. Dlouhodobé investice na binární opce (Long term options) můžeme realizovat především u brokerů Optiontrade a brokera Stockpair.

Jak využít COT Report?

Máme zde celkem 3 zásadní způsoby resp. změny, které je dobré sledovat. Tyto změny si budeme demonstrovat přímo na přehlednějším grafickém zobrazení ve formě čárového případně bar grafového zobrazení. Online zobrazení lze získat např. pomocí aplikace TimingCharts, která byla tématem nedávného dílu ze série Binopedia, kde najdete popis a důležité funkce této aplikace. Přejděme tedy rovnou k ukazatelům, které pro nás mají vypovídající hodnotu při analýze vyvoje ceny na trhu.

V prvním případě to jsou změny pozic spekulujících obchodníků v pozicích. Jedná se tedy o přechod z pozice short do long a naopak. V našem případě se orientujeme podle nekomerčních pozic tedy skupina non-commercial (large trader), zelená čára v grafu. Tato skupina stejně jako my obchoduje pro zisk a drží pozice na trhu v rámci možné spekulace na změnu ceny. Pokud tedy budeme např. sledovat vývoj japonského jenu JPY a směřování vývoje nekomerčních pozic do shortu, můžeme očekávat býčí sentiment pro měnový pár USD/JPY. Na obrázku níže můžeme vidět přechodovou fázi mezi komerčními (modrá křivka) a nekomerčními (zelená křivka) pozicemi. Pokles na nekomerčních pozicích způsobil razantnější propad dolaru.

cot report
image-2

COT Report -křížení s komerčními pozicemi

Druhá kategorie zajímavých úkazů při analýze COT Reportu zahrnuje extrémní velikost pozic např. na jednotlivých měnách a tím i náznak blížícího se reverzního obratu na trhu. Pokud si projdeme historii vývoje COT Reportu a srovnáme vývoj ceny při extrémních velikostech pozic na trhu, zjistíme, že téměř vždy následovala významnější změna ceny vůči předchozímu vývoji, tedy cenová reverze. Rovněž ovšem nastávají situace, kdy tato fáze euforie (v případě překoupeného trhu) či akumulace (v případě přeprodaného trhu) na trhu trvá delší dobu. Výjimkou ani není utváření např. lokálních dvojitých vrcholů, které tento stav udržují. Na obrázku níže vidíme při špičkovém nárůstu objemu na nekomerčních pozicích poměrně jasné oslabení dolaru. Následný pokles objemu stabilně spouští posilování dolaru.

cot report
image-3

COT Report -špičkové úrovně

Výrazné změny v množství otevřených pozic (Open Interest) jsou třetím způsobem resp. úkazem, jak vyhledávat zajímavé situace na trhu. Tento sekundární nástroj, který můžeme rovněž v online aplikaci Timing Charts využít, nám rovněž slouží k odhalení možného trendového obratu na trhu. Praktické využití může být např. následující. Jestli se trh delší dobu drží v uptrendovém cenovém růstůu s postupně rostoucí hodnotou otevřených pozic, ukončení tohoto pravidelného růstu případně velký propad nám může naznačit změnu sentimentu na trhu. U eura na obrázku níže vidíme prudký pokles open interest, který způsobil posilování, následný postupný růst open interest stabilizoval pokles eura.

open interest
image-4

Open Interst – vliv na vývoj eura

Shrnutí:

Využití COT Report analýzy včetně zakomponování Open Interest hodnoty do obchodování je prakticky využitelné na delší časové úseky přesahující dny. Nicméně i pro intradenního obchodníka může být nenadálý vývoj v dlouhodobějším směrování ceny impulsem k tomu, aby očekával např. během dne spíše oslabování či posilování dané měny. Jedná se tak o velmi zajímavé doplnění PRICE action analýzy o objemové ukazatele na trhu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

nineteen + fourteen =