Gann swing metoda

Gann swing prediktivní metoda

Swingové obchodování binární opce bylo již několikrát tématem deníku binárníka i naši nové rubriky Binopedia. V dnešním díle bychom opět navázali na probíranou látku a naučíme se aplikovat jednoduché pravidlo pro vyhledávání potenciálních supportů a rezistencí. Mezi významné swingové obchodníky patřil v 30. – 40.letech minulého století i WD Gann, který představil několik poměrně vysoce účinných predikčních nástrojů založených na metodice Price & Time-Corelations, tedy vyhledávání cenových patternů či swingových úrovní na základě průběhu ceny v definovaném čase a jejich opakování po určité násobné době. Jednu z metodik nazvanou Gann Swing Prediction Method si představíme v dnešním díle a mnozí z nás zase po dlouhé době vezmou kalkulátory do ruky.

Princip metody Gann swing vychází z definice cenového rozsahu utvořeného na swingových pozicích, základem je tedy vyhledání cenové úrovně swing lows a také swing highs. Princip vychází z Gannovi teorie, která uvažuje možnost každý cenový pohyb rozložit na 8 částí /sekvencí. Samozřejmě toto číslo není nutné brát jako konečnou variantu a pro některé specifické akciové trhy jej lze upravit např. na rozsah 7-7,5. Cenové hodnoty, které lze pomocí této metody odvodit obvykle odpovídají konci  rostoucí či klesající sekvenci na trhu.

Býčí varianta

Variantu Gann Swing pro býčí trh lze využít např. při přechodu trhu z klesající fáze do rostoucí resp. právě v těchto místech budeme hledat základy cenových hodnot pro naši úvahu. Může to být tedy přechod ceny prokazatelně nad sell fibo zone úroveň případně průraz ceny SMA200 linky apod. Celý systém Gann Swing si demonstrujeme na následujícím příkladě:

Gann swing
image-1

Určení cenového obratu v býčím trhu

Cena utvořila prokazatelné cenové dno na hodnotě 169,551 (swing low), zároveň na swingovém růstu ukázala na cenové hladině 172,009 (swing high) prokazatelnou rezistenci, která je podpořena rychlým poklesem ceny po vytvoření gapu těsně nad úrovní fibo_sell_zone. Nyní mámě tedy dvě swingové hodnoty, jejichž rozdíl tvoří hodnotu 172,009-169,551=2,458. Tuto hodnotu vynásobíme výše uvedeným koeficientem v našem případě 8 a dostáváme hodnotu 189,215. Tuto výslednou hodnotu přičteme k hodnotě swing low, dostáváme tedy 169,551+19,664=189,215. Tato výsledná hodnoty by měla představovat cenovou mez / rezistenci pro budoucí vývoj ceny k této hodnotě a v jejím okolí by se měl vytvořit náznak obratu ceny směrem k poklesu tedy větší korekce či předzvěst obratu fáze na trhu.

Gann Swing
image-2

Zaznačení swingů s využitím GAPU

 

Gann swing
image-3

Využití metody přímo v grafu

Medvědí varianta

Analogicky lze vyhledávat tyto cenové úrovně i na medvědím trhu pomocí metody Gann Swing. V úvahu lze vzít příklad vývoje ceny na swing high 1,78777 a také swing low 1,74943. Opět máme dvě swingové hodnoty. Provedeme výpočet rozdílu cen s výslednou hodnotou 0,038. Tuto hodnotu opět násobíme koeficientem 8 a získáváme  0,31. Hodnotu budoucího supportu tak můžeme velmi jednoduše získat odečtením o hodnoty swing high. Výsledný výpočet tedy činí 1,79 – 0,31 =1,48. Jak vidíme z obrázku dole na této vyznačené hodnotě trh utvořil největší minimum a následně začal opět swingovat směrem nahoru.

Gann Swing
image-4

Princi vyhledávání v medvědím trhu

 

Gann Swing
image-5

Zakreslování úrovní při cenovém poklesu

 

Shrnutí

Velmi jednoduchá a efektivní hodnota založená na principu Gann Swing, nám umožňuje vyhledávat a vyznačovat budoucí cenové hladiny na trhu, které mohou představovat pro naše obchodování binární opce značný potenciál ve vyhledávání zajímavých investic. Principiálně vycházíme ze swingování ceny na trhu a jejího cyklického pohybu, který bývá zbrzděn či směrově ovlivněn na násobných úrovních swingu. I v případě Gannova swingu existuje mnoho variací indikátorů do meta traderu. Daleko lepší je ovšem v tomto ohledu využít Gann Swing metodu pro průběžné vyhledávání hladin potvrzených i historickým vývojem ceny a ne spoléhat se pouze na indikátory, které mohou predikovat swingovou pozici i na naprosto mrtvém trhu, kde nelze očekávat výraznější cenový pohyb.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

eight + 10 =