Notifikace není regulace

Notifikace není regulace

regulace není notifikace
image-1

Rozdíl mezi regulací a notifikací

V poslední době jsem dostal i několik dotazů na to, jak je to vlastně s „regulací od ČNB“. Myslím si, že na toto téma je třeba zareagovat a uvést informace na pravou míru. Některé webové stránky účelně založené jen pro reklamní činnost resp. jejich administrátoři tvrdí, že pokud binární broker není notifikovaný (někde mylně uvádějí regulovaný) od ČNB není automaticky důvěryhodný a je podvodný. Opět se jedná o jeden z řady dalších nesmyslů, který tito autoři vypouštějí veřejně. Dalším nesmyslným tvrzením je, že broker nemá notifikaci, protože ČNB shledala, že s ním není něco v pořádku a proto mu ji nevydala. Jsou dvě možnosti. Buď autoři webů nevědí ani o čem píšou, případně se snaží účelně vyvolat v lidech strach a donutit je registrovat se k brokerům, které uvádějí na svých stránkách. Pojďme si společně uvést na pravou míru pojem notifikace a regulace.

Především je nutné si uvědomit, že notifikace od ČNB není regulace. PokudVám budou tvrdit, že broker je regulovaný od ČNB, je to nesmysl. Pokud broker nemá sídlo v ČR nemůže být regulovaný od ČNB. Pojem notifikace vychází z procesu stanoveného právem Evropského Společenství (směrnice Evropského parlamentu a Rady 2000/12/ES), který pokud se rozhodne úvěrová, obchodní či finanční instituce nacházející se v jednom členském státě EU podstoupit, může na území druhého členského státu EU realizovat právo volného pohybu služeb. Jedná se tedy o notifikaci vzájemně uznávaných služeb bez nutnosti zakládat pobočku.

Proces notifikace

Primárně proces notifikace začíná u zadavatele, např. obchodní společnost Safecap Investments předem oznámí orgánu dohledu domovského státu v našem případě ČNB svůj záměr poskytovat na území jiného členského státu své služby a označí činnosti, které konkrétně zamýšlí provozovat a orgán dohledu domovského státu poté o těchto skutečnostech informuje budoucí orgán dohledu hostitelského státu čili v tomto případě CySEC. Pokud vše proběhne dle regulí je zadavateli tedy Safecap Investments udělena notifikace o poskytování přeshraničních služeb do ČR.  Společnost je však pořád regulovaná v místě svého sídla, tedy Kypr, kde ji rovněž byla řádně udělena licence pro provozování obchodních a investičních služeb. Dohled a regulaci provádí stále CySEC.  Není tedypravdou, že ČNB by aktivně vyhledávala společnosti a rozhodovala se zda jim udělí či neudělí licenci.

Informace na webu ČNB

Informace o podezřelých subjektech zveřejněných na stránkách ČNB zahrnují instituce, které své služby evidentně provozují na území ČR a o notifikaci si nezažádali, případně se notifikací neoprávněně zaštiťují. Jedná se především o provozovatele/subjekty s českým klonem svých stránek, které využívají veřejných či reklamních služeb k propagaci svých finančních či obchodních produktů na území ČR, případně na domovských doménách.

Pokud tedy budete mít pocit, že se při obchodování binárních opcí stala ze strany brokera vůči Vám křivda, celou situaci je nutné řešit s regulačním orgánem tedy např. přímo z CySEC či FCA apod. Pokud napíšete svoji stížnost na ČNB a broker má udělenou notifikaci, stejně Vás ČNB odkáže na regulační orgán dané země, se kterým máte svůj problém řešit.

Shrnutí problematiky notifikace

Důležité tedy je při výběru brokera, aby byl hlavně regulovaný v místě svého sídla. Ne všichni brokeři na binární opce cílí svými službami na potenciální zákazníky v ČR a ne u všech je podporován český jazyk. Proto také brokeři z jiných kontinentů než je Evropa nemusejí mít notifikaci od ČNB. To ovšem neznamená, že by automaticky byli podvodní, což je další nesmysl hojně propagovaný příznivci a propagátory Kyperských brokerů, kteří z valné většiny notifikaci od ČNB mají, ovšem z hlediska spolehlivosti je jich jako šafránu a mnohdy za nimi stojí i nevalná historie. U mnoha světových brokerů zůstává pořád na prvním místě komunikace v anglickém jazyce a do budoucna tomu zřejmě nebude jinak. Rozlišujme tedy správně pojem regulace a notifikace a nenechme se zmást mylnými informacemi na rádoby investičních webech. Odkaz na regulační úřad a proces regulace např. Austrálie naleznete zde.


 

Pokud si myslíte, že tyto informace by mohli být užitečné i pro někoho dalšího prosím sdílejte je pomocí lišty pod článkem, ušetříte tím práci nejen mně, ale i lidem, kteří se mohou díky této neinformovanosti zbytečně dostat do problémů s brokery na binární opce.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

one × three =