Volatilita a binární opce

Volatilita a její využití při obchodování binárních opcí

Většina obchodníků přistupuje i na méně volatilní trhy stejnou technikou, jako v případě větších očekávaných cenových pohybů. Je zde ovšem možnost efektivně využívat i jiný druh opcí než klasických a to právě v momentech, kdy lze očekávat menší cenových pohyb např. v určeném kanále a nebo jednostranný tlak jedné měny. Připravil jsem si pro Vás dvě ukázky obchodování jiného druhu binární opce s ohledem na včerejší svátek (12.10.2015) v USA a díky tomu poměrně omezený pohyb ceny na sledovaném měnovém páru EUR/USD. Z uvedeného výřezu sledovaného vývoje ceny bylo poměrně snadno definovatelné denní cenové dno resp. oblast pohybu ceny, kde má tendenci trh poměrně rychle reagovat opětným cenovým růstem. Euro bylo schopné evidentně přebírat otěže na trhu a celý trh působil ryze „umělým“ spekulantským dojmem, kdy se cena po většinu času pohybovala ve vyznačeném kanále a občasné tlaky na pohyb ceny mimo kanál, byly během další hodiny (většinou i v kratším čase) úspěšně likvidovány a cena se „poslušně“ vrátila do uvažovaného kanálu. Nyní i při pohledu na dnešní den vývoje ceny na EUR/USD, je zřejmé, že vyznačený kanál má velmi silnou vlastnost „přitahovat“ cenu zpět do této oblasti a zde se potom pohyb ceny na nějakou dobu zase zpomalí. Pojďme nyní k praktickému obchodování.

volatilita a binární opce
image-1

Investiční moment a jeho vyznačení v grafu.

Boundary opce- praktická investice

V prvním případě jsme zvolili typ hraniční ope označovaný jako boundary. V tomto módu si můžeme vybrat, zda spekulujeme na pohyb ceny v kanále a nebo mimo vyznačený kanál. Obě varianty se jeví jako velmi zajímavé. Zvolili jsme si obchod, kdy uvažujeme u měnového páru EUR/USD pohyb ceny v nabízeném kanále.

volatilita a binární opce
image-2

Princip a možnosti u Vantage Fx pro boundary opce

Vlastní úvaha – trh se z aktuálního středového pásma kanálu má tendenci tlačit směrem dolů do pásma, kde cena v minulosti utvořila dlouhé dolní knoty a je zřejmé, že tato oblast vyvolává u obchodníků pozitivní reakce na nákupy. Nabízená oblast boundary opce se pohybuje v dolní úrovni na hranici možné reakce. Horní úroveň spadá do oblasti možného budoucího tlaku ceny nad tuto oblast. Na trh však vstupujeme v době aktuálního dotlačování ceny do dolní úrovně, což by mohlo pokrýt případné riziko opětného nárůstu ceny.

Na praktickém obchodním videu níže, lze celý zaznamenaný obchod vidět včetně jedné důležité funkce. Stejně jako u klasických opcí, je možné i u boundary a touch opcí odprodávat během jejich živostnosti. Tato funkce nebývá častá u většiny brokerů na binární opce. Broker VantageFX je v tomto ohledu velmi vstřícný a lze odprodávat se solidní návratovou cenou. Navíc pokud vývoj ceny neodpovídá našim představám, volatilita na trhu prudce vzroste, trh přestane jít do strany a začíná silněji trendovat či v případě touch opce ztratí zamýšlenou směrovost, můžeme takto efektivně zachránit část našeho vkladu. Nelze se tedy právem domnívat, že tyto typy binárních opcí jsou jednodušší než klasické opce, neboť vyžadují důkladnou přípravu obchodníka pro vstup na trh. Navíc u hraniční opce, kde spekulujeme na pohyb ceny v intervalu, musíme hlídat hned oba směry pohybu ceny. Vyplatí se tedy vždy vyhledávat lokální vrcholy či dna, abychom měli alespoň jednu stranu hranice „zajištěnou“. 

Touch opce – praktická investice

V druhém případě se naše investice na touch opce opírala o úvahu, že trh v minulosti pravidelně atakoval hranice vyznačeného pásma, kde dosahoval krátkodobějšího maxima, které bylo vyšší než nabízená hranice ceny u touch opce. Zvolili jsme si opět poměrně robustní interval cca 30 minut v době, kdy cena na EUR/USD stabilně posilovala. Tato investice na touch opce rovněž umožňuje během živostnosti opce odprodávat. Vždy je třeba si ovšem hlídat interval posledních 10 minut do konce touch opce, kdy odprodeje končí. Během uplynutí přibližně půlky intervalu cena atakovala na vzdálenost několika bodů naši zamýšlenou touch opci, nicméně poté se spustil trvalejší pokles. Na konci však přišlo příjemné překvapení v podobě velmi častého chování trhu, který krátkodobě a velmi ostře atakoval vyšší cenovou hranici utvářeného medvědího engulfinogvého patternu. Zároveň jsme si však ukázali rizikovost tohoto typu opce, pokud trh přestane plnit zamýšlený trend či volatilita na trhu náhle oslabí. Proto je zde možnost odprodeje opce na místě.

Shrnutí jiné druhy opcí

Pokud bychom se měli zamyslet nad výhodami a nevýhodami jiných druhů opcí, je třeba hned ze začátku uvést poměrně malé procento zhodnocení. Pohybujeme se u VantageFX na 65% až 72%. V tomto ohledu je tedy dobré vyzdvihnout možnost odprodeje opce během její životnosti vzhledem k poměrně vyššímu investičnímu riziku s menší návratností. Tento druh opcí lze tedy doporučit pro obchody např. v momentě, kdy se trh uzavírá v pravidelném oscilačním cenovém kanálu či neustále snižuje maximální velikost svého pohybu ceny. Ideální pro situace, kdy se na trhu utváří vícesvíčkový engulfingový pattern a volatilita na trhu na nějakou dobu klesne, tento potom může tvořit hranice boundary opce. Zároveň lze techniku skrytých engulfingů využít práve pro spekulace na no touch opce či boundary out opce, kdy se spekuluje na to, že se cena nedostane právě do vyznačeného kanálu. Volatilita či kolísavost aktiva má zásadní význam během obchodování na finanční burze a může celkově tvořit i základ obchodníkovy strategie, kdy je např. hlídán průraz málo volatilních cenových kanálů apod.

 

Žádný komentář

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × two =