PIN BAR svíce základy


reverseReverzní svíčkový pattern

Problematika reverzních patternů pro určování cenového obratu v posledním měsíc zahltila moji e-mailovou schránku. Děkuji za všechny Vaše dotazy a připomínky a rozhodl jsem se Vaše náměty opět přetavit v další užitečné funkce do nástroje Extender. Pojďme se podívat, jakým způsobem lze tyto reverzní signály na trhu vyhledávat. Začínající obchodníci se ve většině případů spokojí s čirou teorií, která jim nabídne tři nebo pět základních bodů pro vytvoření PIN BAR svíce a na základě této znalosti ji pak obchodují. Je třeba se na problematiku zadívat ovšem trochu více komplexněji a zahrnout do svých úvah také jiné, sice méně typické chování ceny, ovšem ve většině případů také velmi funkční, které nám bude schopno naznačit cenový obrat. V dnešním díle ze série článků pro využití nástroje extender navážeme tedy na problematiku PIN BAR a celkově zajímavých reverzních signálů.

Podrobnosti o základních PIN BAR variantách svíce a také jejich názvosloví s ohledem na místo utvoření takovéto svíčky, naleznete v článku z nové rubriky BINARNI PRAKTIKUM. My se zaměříme na praktické vyhledávání dalších reverzních signálů.

Druhy reverzních patternů

Začneme klasicky medvědí PIN BAR (PINOCCHIO BAR) svíčkou (určení reverzního obratu ceny směrem dolů). Základní charakteristické rysy jsou velmi dlouhý horní knot, úzké tělo. Uzavírací cena svíčky, tedy konec těla svíčky, je obvykle situován pod otevírací cenou a svíčka se ideálně uzavře uvnitř těla předchozí svíčky. Ilustrace níže ve formě sloupcového a svíčkového grafu, Vám napoví více.

Analogicky lze pohlížet na býčí PIN BAR (PINOCCHIO BAR) opět s pravidly poplatnými pro revezní obrat ceny směrem nahoru. Opět ilustračně uvedeno v obou variantách. Šipka uvedená v kolečku udává směr ceny po splnění obratu/reverze ceny.

pin bar svíce
image-1

PINOCCHIO PIN BAR

  

Další dvojice reverzních svíčkových patternů je odvozena od velmi častého tržního chování, kdy dojde k opakovanému dosažení lokálního tržního minima či maxima a následně svíčka, která svým knotem znovu tohoto maxima/minima dosáhla, uzavře níže než předchozí svíčka otevírala svou cenu.

pin bar svíce 2
image-2

REVERZNÍ PRŮNIK CENY

Poslední dvojice patternů zahrnuje situaci, kdy právě utvářející svíčka pohltí předchozí svíčku a to včetně knotů. Následně uzavře svíčka pod otevírací cenou předchozí svíčky. Ideální je alespoň přesah těla o 2/3 původní velikosti těla předchozí svíčky. Toto platí pro případ patternu směrem dolů. V případě patternu směrem nahoru je situace opět analogická. Sledujeme pohlcení předchozí svíčky právě utvářející se svíčkou novou. Uzavření vytvořené svíčky proběhne nad uzavírací cenou předchozí svíčky. Otevírací cena vytvořené svíčky může začínat na hranici otevírací ceny předchozí svíčky či mírně nad.

pin bar 3
image-3

POHLCENÍ PŘEDCHOZÍ SVÍČKY

Inside bar představuje poslední z reverzních patternů, který si dnes představíme. Rozhodující u tohoto patternu je, která strana se první prorazí. Inside bar lze pomocí extenderu detekovat pomocí adaptivní metody, kdy dochází k vytváření engulfingového rámce, který může být nastaven právě jen na 2 svíčky a nebo i na více svíček. Delší engulfinogové rámce představují již dlouhodobější distribuční/akumulační fáze na trhu a mohou být vodítkem pro odstartování nové tržní fáze. Typická klasifikace inside bar patternu zahrnuje dlouhou svíčku, následně uzavření další svíčky uvnitř těla této dlouhé svíčky a následně třetí svíčka prorazí svým pohybem hranici první dlouhé svíčky. Varianta průrazu ceny směrem nahoru je uvedena na obrázku níže.

pin bar 4
image-4

PRŮRAZ ENGULFINGOVÉHO RÁMCE

Význam reverzních patternů při obchodování

Více než 70% investičních záměrů u profesionálních obchodníků vychází rovněž ze sledování reverzních míst na trhu. Mohou to být silné cenové úrovně, které není schopen trh překonat s ohledem na vývoj v minulosti. Mohou to být také silné reakční hladiny, u kterých se zdržují velké institucionální objednávky.

Velmi efektivní může být sledování reverzního patternu na větším časovém rozlišení a zpřesňování investičních vstupů na základě pozorování menších časových rozlišení. Pro tyto účely byl doplněn nástroj Extender ještě o funkci detekce periodického křížení EMA linek s ohledem na aktuální cenový pohyb v přeprodané či překoupené oblasti. Výsledky tohoto detekčního uskupení či chcete-li systému jsou na velmi solidní úrovni a umožňují tak obchodníkům zpřesnit jejich vlastní odhady.

Shrnutí problematiky PIN BAR svíce

Druhy PIN BAR svíce a její metodika utváření je popsána v přiloženém videu. Zároveň je zde praktická ukázka investice, kde se snažíme rozpoznat falešný PIN BAR, který se na trhu utváří a náznak obratu ceny. Jak se sami záhy přesvědčíte, jednalo se o falešný signál ze strany Market makerů, který následně vyústil ještě větším cenovým poklesem.

Novinky u brokera Highlow

newsVelmi často se mě v souvislosti s investováním ptáte na různé možnosti u brokerů na binární opce. Aktuálně 2 novinky u brokera Highlow, tedy navýšení zisků u opcí v průměru od 82 až 85%. A také nově poměrně logická a očekávána změna, kdy mohou konečně evropští obchodnící zakládat svůj obchodní účet u Highlow v EUR či GBP měně, dosud byla pouze možnost USD.

 

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

5 × 5 =