Fibonacci

Fibonacci – FIBO

V dnešní článku se podíváme na pana Leonarda Pisánského, známějšího jako Fibonacci. Italský matematik, který je v našem trading okruhu velmi známým a někteří díky jeho objevům na trzích i vydělávají.

Žádnou přednášku ale nečekejte 😉 šupem z 13. století zpátky do 21. a pojďme si ukázat, jak využít Fibo takovými způsoby, které třeba sami ještě neznáte.

 

Single = 123Gap znají všichni cztradeři… ale zkoušeli jste na tento skrytý gap natáhnout Fibo?

12.3.fibo1
image-1

 

 

První zmínka by zřejmě měla být o hladinách Fiba. Pravdou je, že můžete využívat jakékoli hladiny, které se vám samotným nejlépe osvědčí. Základní hladiny jsou však 0, 38.2, 50, 61.8, 78.6, 127, 161.8, 261.8.
U nás na obrázcích však uvidíte malinko jiné hodnoty, a to právě kvůli naší domněnce o lepších reakcích.

Krok 1. Natažení Fiba na singl.
Krok 2. Čekání na reakce.

Na této konkrétní situaci čekáme reakce na 127.2, 161.8 a 200, kde zvažujeme shorty.
TIP: Vidíte, jak formace singlu zavřela pod 72.8? Z této úrovně se tím pádem stává silná resistence, v opačném případě by 72.8 byl support!

Za zmínku stojí ještě úroveň 27.2, které je také supportem, trh tam v tomto případě nedošel.
Možná, kdybychom použili „správné“ fibonacciho číslo 38.2, byl to by hezký obchod… Vyzkoušejte sami :)

Druhá strategie – dlouhá svíce

12.3.fibo2
image-2

 

 

Další možností je natáhnout Fibo na inicializační svíčku. Z obrázku vidíte, o kterou svíčku se jedná – je to ta, díky které vzniká onen skrytý gap. Pravidla pro obchodování této formace (i když se jedná jen o jednu svíčku) jsou obdobná, jako při natažení Fiba na formaci 123Gap.
Svíčka zavřela nad 72.8, z této linie se tedy stává support.
Druhým supportem je 27.2, kam se v tomto případě trh nedostal.
Resistence 127.2 byla atakována okamžitě. Po zavření nad 127.2 se daný level stává supportem. Oblast 161.8 byla využita pouze jako support a 200 zafungovala jako resistence. Level 300 zafungoval velmi dobře, ale obvykle už takto do budoucna nechodíme.

 

Kam všude ještě můžeme natáhnout Fibo? Možná vás napadne, že úplně všude: na svíčku, formaci, časově vymezený úsek… a máte pravdu. To, čeho bychom se měli držet, je logika. Vždy bychom měli v trhu hledat logiku a svůj nápad tak podložit něčím „rozumným“.
Proč natáhnout Fibo na dlouhou svíčku, single? Protože se jedná o inicializační pohyb, pohyb, který uskutečnili velcí hráči!!
TIP: Na trhu působí mnoho faktorů… opravdu mnoho. Zvýšit pravděpodobnost úspěchu můžeme použitím rozsáhlejší analýzy trhu! Chcete shortovat na 127.2? Nenachází se v okolí single, pivot, kopeček histogramu MP, VAL a další? Pokud ano, bude se vám obchodovat mnohem lépe a obchodu budete důvěřovat více 😉

 

Initial Balance (IB)
O IB jen krátce, problematice IB jsme se věnovali už dříve.

Logikou IB je natažení Fiba na určitý časový úsek. Můžeme jej natáhnout na Londýnskou seanci, na otevírání burzy v Londýně, nebo od 0:00 do 8:00, kdy trhy začínají svůj den (pro nás). Také můžeme chtít sledovat swingy a delší obchody, a tak natáhneme Fibo na první dva dny v týdnu nebo na první dva pátky v měsíci.

Právě pomocí IB, více než kde jinde, zohledňujeme rozpětí trhu v určitém čase. S trochou nadsázky spoléháme na to, že jak trhy rozdají karty, tak budou hrát. Alespoň v to věříme…

 

Kumulace Fibo

Co dalšího bychom mohli v grafu považovat za hrátky velkých, kteří za sebou zanechávají stopy? Podle nás to jsou zřetelné kumulace ceny! Takovou kumulaci si může každý vykládat trochu jinak, ale časem nakoukáte „ty dobré“.
Základem je spatřit kumulaci ceny a značný pohyb pryč z ní (single není nutností).

Strategie je velmi jednoduchá.

Na takovou kumulaci natáhneme Fibo a vyznačíme si 50%. Podívejte se jak trh v budoucnu reaguje na linie z 50% nějaké kumulace.

13.3.fibo1
image-3

 

 

 

Pokud máte s Fibem vlastní zkušenosti, napište nám a pomozte nám tvořit další články 😉

Kontakt: admin@cztrader.eu

Powerful Trader sleva

Nástroje

 

 

Váš Team CZTrader

logourovne1
image-4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje:

Zahraniční webináře, fora a vlastní iniciativa
Mnohé k nalezení na https://www.forexfactory.com/forum.php

6 komentářů
  1. Denis
    • CzT1
  2. Denis
    • CzT1
  3. Josef
    • CzT1

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

twelve − ten =